bodyglitter.pl

Blog ogólnotematyczny

jakie witaminy na stawy
Lifestyle Moda i Uroda

Dokuczliwe chrupanie w kościach? Jakie witaminy na stawy są najskuteczniejsze?

Ból, kłopotliwe strzelanie, opuchlizna lub problem ze swobodnym poruszaniem się – chore stawy mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Co robić, by jak najdłużej zachowały dobrą kondycję? Jakie witaminy na stawy są najbardziej skuteczne oraz z czym je łączyć?

Zdrowe stawy w każdym wieku

Preparaty na stawy zwykle są reklamowane jako te odpowiednie dla osób w podeszłym wieku. To właśnie po 50. roku życia zwiększa się ryzyko utraty masy kostnej i rozwija osteoporoza. Problemy ze stawami dotyczą jednak wielu osób – bez względu na wiek. Sportowcy zazwyczaj potrzebują większej dawki mikro i makroelementów ze względu na zaawansowanie treningów. Niedobór witamin i minerałów może być czynnikiem zapalnym dla powstawania kontuzji. Styl życia, łącznie z częstotliwością i jakością aktywności fizycznej oraz odpowiednią dietą, znacznie przyczynia się do kondycji stawów. Nawet dzieci mogą cierpieć na bóle, stany zapalne i nieprzyjemne strzelanie w ciele. Najistotniejsze jest, by nie doprowadzać do niedoborów witamin w organizmie. Jakie substancje są najbardziej korzystne dla sprawności stawów?

Wieloskładnikowe preparaty czy pojedyncze suplementy?

Apteki oferują wiele preparatów wzmacniających stawy i wspierających ich regenerację. Dużą popularnością cieszą się wieloskładnikowe suplementy, które są wygodne w stosowaniu. W ich składzie najczęściej można znaleźć:

– witaminę C (niezbędną do produkcji kolagenu),
– witaminę D (niezbędną dla utrzymania zdrowych kości),
– kolagen (budujący stawy),
– glukozaminę (zmniejszającą tarcie, budującą chrząstkę stawową),
– chondroitynę (zwiększającą elastyczność tkanek).

Dodatkowymi składnikami tego typu produktów są także cynk, selen i kwas hialuronowy. Wieloskładnikowe suplementy są wygodnym rozwiązaniem – w jednej tabletce zawierają wiele substancji, dzięki czemu nie trzeba przyjmować kilku kapsułek dziennie. W celu dokładniejszego dobrania suplementacji, warto wykonać badania, które określają poziom danych witamin i minerałów w organizmie. Wtedy, z pomocą lekarza, można dobrać konkretne dawki witamin. Główny problem może tkwić np. w niedoborze witaminy D – dobrze jest więc wykonać szczegółowe badania przed przystąpieniem do suplementacji. Decyzja o tym, jakie witaminy na stawy wybrać zależy więc od indywidualnej kondycji i ogólnego stanu zdrowia.

Mimo, że apteki, drogerie, a nawet sklepy spożywcze uginają się od nadmiaru preparatów, mających w założeniu wzmocnić i usprawnić stawy, najlepszą decyzją jest zasięgnięcie porady lekarskiej, dzięki której pewne niedobory zostaną uzupełnione w bezpieczny dla organizmu sposób.